X
Produkt byl přidán do objednávky.

Váš košík je prázdný

[x]

Přihlásit se

Úvod Sportovní potřeby Kulturistika - posilování

Kulturistika - posilování

Poradna pro posilování a fitness ?

Jak správně cvičit a využívat sportovní potřeby?

Cvičení vyplavuje tolik žádané endorfíny. Proto pokud někdo okusil pravidelnou fyzickou aktivitu, tak ví o čem mluvíme a už se mu nebude chtít jít z kola ven :-). Posilování svalových partií má ten efekt, že intenzita zatížení dané svalové partie je doslova etrémní, pokud bereme v úvahu veličiny čas a inenzita. Následkem je vyplavení extrémního počtu endorfínů.

Mnoho lidí se domnívá, že pokud několikrát zajdou do fitness centra, tak na nich změny budou hned znatelné. Bohužel jen pár vyvolených má vrozenou  vynikající genetiku, že ač pracují málo, tak výsledky jsou veliké. Pro drtivou většinu je klíčových několik jednoduchých zásad, které ale musí stoprocentně a pravidelně dodržovat. Pak se výsledky zcela jistě dostaví. Je také důležité vědět čeho chceme cvičením dosáhnout? Nabrání svalové hmoty, redukce tuku, přibírání tělesné hmotnosti ..? Před započetím systému je důležité mít toto rozmyšleno.

Mýty o posilování a fitness

 1. Chci abych ztratila tuk jen na zadku či bocích - platí především pro ženy. Takto to opravdu nefunguje. I když budete cvičit jen zmíněné partie, tak zhubnete všude (paže, hrudník..).
 2. Když budu cvičit s činkama, porostou my svaly - toto je velký mýtus žen! Dámy se domnívají, že pokud do rukou vezmou činky, tak jim rychle začnou růst svaly a budou vypadat jako nadměrně svalnaté ženy, které vidí v časopisech. Omyl dámy, nevlastníte mužský pohlavní hormon Testosteron, takže můžete být úplně v klidu :-). Ženy disponují Estrogenem, který má marginální vliv na růst svalových vláken. Jednoduše řečeno je příliš slabý.
 3. Čím více tím lépe - toto platí více pro muže. Tělo se regeneruje (roste) ve dnech odpočinku, takže pokud nedopřejete tělu odpočinek ani nárůst svalstva nebude adekvátní. Ovšem i ženy pokud budou cvičit každý den, tak očekávaných výsledků nedosáhnou. Organismus bude oslaben a úbytek váhy bude na úkor svalové hmoty.

Co je klíčové pro úspěch?

 • Systematičnost a pravidelnost - pokud máte již, pokud možno, odborně sestavený plán, tak jej bezezbytku dodržujte. Cvičení 3x týdně neznamená někdy 2x někdy jednou, ale třeba i přehození dnů není ideální. Systematičnost a pravidelnost je ale zásádní při stravování!
 • Správná technika cvičení - toto je asi nejčastější chyba, kterou vídáváme ve fitness centrech. Spousty cvičenců chodí pravidelně, dlouho, ale vypadají stále stejně. Nejříve si určitě nechte poradit od profesionála, přečtěte knihy nebo se nebojte oslovit svalově vybaveného cvičence ať vám vše ukáže. Rozhodně tím ušetříte pár měsíců či let než na to příjdete sami.

systematičnosti a pravidelnosti je třeba zdůraznit největší vliv ve stravování. Přestávky mezi jednotlivými jídly by neměli přesáhnout 3 hod (organismus by neměl pracovat v "úsporném" režimu). Po té nám vychází že denně bychom měli mít 5 - 7 jídel denně v závislosti na časovém harmonogramu daného cvičence. Stačí pokud si vezmete alespoň müsli tyčinku či banán. Organismus zjistí, že jste něco snědli ve stanovený čas a nepřestane efektivně pracovat respektive nabírat svalovou hmotu nebo redukovat tělesný tuk.

Co se týče správné techniky cvičení dělá drtivá většina cvičících chybu v nadměrně používané zátěži (platí převážně pro muže). V touze se rychle vyrovnat svalnatějším a silnějším borcům si cvičenci nakládájí příliž těžké závaží a pak samozřejmě správná tehnika jde ta tam. Je to pouze o trpělivosti. Pokud cvičenci budou dodržovat správnou techniku, tak po chvíli síla poroste a navíc i svaly. V opačném případě zaznamenáte pouze růst síly ale svalový pokrok bude minimální.
Ženy převážně chybují v tom, že cíleně cvičí pouze nějaké partie (většinou zadek, stehna..). Tím je defakto přetrénovávají (nedostatek odpočinku na regenrerci), ochuzují se o posilování a tvarování ostatních partií, které pak mohou vypadat nedostatečně zpevněné.

Jak tedy začít?

 1. Ujasníme si čeho chceme cvičením dosáhnout (nárůst svalů, hmotnosti, redukce váhy, rýsování apod.)
 2. Napíšeme si stravovací a cvičební plán šítý k našim časovým a finančním možnostem.
 3. Naučíme se správnou techniku cvičení.
 4. Zaznamenáme si vstupní míry (většinou to jsou tělesná hmotnost, šíře pasu u chlapců jěště objem bicepsu, stehna, lýtka a šíře zádového svalstva případně ramen). Toto je velmi důležité jako motivační a stimulační faktor.
 5. Po 1 měsíci budeme vyhodnocovat případně navrhovat opatření.
 • ad 1) Rozmyslet si čeho chci cvičením dosáhnout je nejdůležitější. Od toho se bude odvíjet sestavení tréninkové plánu a jídelníčku. Případně budete chtít výrazně posílit jednu či dvě partie, proto je zapotřebí také speciální cvičební plán. Dále je třeba si promyslet kolik času budu ochoten cvičení a jídleníčku věnovat, finanční možnosti, jak budu regenerovat případně doplňkové aktivity. Toto vše je třeba si dobře promyslet každopádně ten kdo vám plán bude sestavovat by se na to měl ptát.
 • ad 2) Nyní požádejte odborníka o sestavení cvičebního a stravovacího plánu. Mějte připraveny odpovědi z bodu 1, dále pak váš věk, váhu, výšku a zdali s posilováním máte již nějaké zkušenosti nebo jste začátečník. Pokud se chcete poradit s námi tak pište na email posilovani@digiprofi.cz a v předmětu emailu uveďte "Jak na posilování"
 • ad 3) Pokud nemáte s cvičením ještě žádné nebo malé zkušenosti, tak jednoznačně oslovte buď trenéra nebo zkušeného cvičence o radu jak se provádí správná technika cvičení. Pokud to neuděláte tak hrozí, že ztratíte měsíce možná i roky zbytečnou námahou, v nejhorším případě nechutí na cvičení (neuvidíte na sobě žádné pokroky) či úrazem.
 • ad 4) Tento bod je velmi důležitý ale drtivá většina začínajících nebo cvičících to vůbec neřeší. Je to stejné jako žákovská knížka ve škole. Víte jaké děláte či neděláte pokroky. Dle toho se pak samozřejmě upravuje strategie. Dalším hlavním důvodem proč si vše zaznamenávat ja motivace! Na sobě samém jen stěží postřehnete nějaké výsledky jelikož se vidíte celý den. Musíte tedy doufat, že vás pochválí někdo cizí. Pokud budete mít vše zaznamenáno, tak uvidíte jak vám centimetry narůstají či mizí (podle toho co je vaším cílem).
 • ad 5) Zpravidla po jednom měsíci byste měli všechny partie přeměřit, zkontrolovat váhu a říci si zdali postupujete dle plánu. Ubýtek nebo přibírání na váze je prospěšný okolo 2 kg. Samozřejmě záleží za jakých vstupních podmínek do cvičebního procesu vstupujeme (obezita, podvýživa). Pakliže se nedaří plnit plán, tak se pozměňují postupy (jídelníček, cvičební plán).

V případě kontaktování emailem (posilovani@digiprofi.cz), rada s jídelníčkem, tréninkem, prosím uvádějte základní informace o sobě:
Věk, váha, výška, jak dlouho cvičíte, kde máte slabiny a co chcete zlepšit, časové možnosti apod. Urychlíte tím komunikaci. Předem děkujeme.

Pokud máte jakékoli dotazy, náměty, připomínky tak pokračujte do poradny kliknutím zde >>

Novinky na e-mail

Novinky

30/ 5 2017

Vybavení pro SNOEZELEN

Nabízíme veselé doplňky pro vybavení snoezelen místnosti. Všechny pomůcky pro zařízení multismyslové místnosti Snoezelen najdete u nás nyní se slevou až 25%.

Více »
23/ 5 2017

AKCE sleva až 34% na baterie

Právě teď  pro Vás máme akční nabídku baterií. Nakupte je se slevou až 34%. Nabízíme baterie do notebooků, fotoaparátů, mobilních telefonů, tužkové baterie a další. Akce do 30.5. nebo vyprodání.

Více »
16/ 5 2017

Míčová hra KIN-BALL a slevy až 25%

Máte rádi kolektivní hry?  Kin-ball je hra pro děti i dospělé a je nenáročná na vybavení. V této akční nabídce máte možnost získat slevy až 25%. Akce do 23.5. nebo vyprodání.

Více »

Archiv novinek