X
Produkt byl přidán do objednávky.

Váš košík je prázdný

[x]

Přihlásit se

Úvod Počítače LCD monitory

LCD monitory

Nákupní rádce - podle čeho vybrat správný  LCD monitor?

Podle čeho vybírat (klíčové parametry)

  • cena vs kvalita
  • velikost úhlopříčky
  • odezva
  • rozlišení

Cena vs kvalita

  • Podobně jako u většiny technologií stávají se LCD monitory poměrně dobře cenově dostupné všem vrstvám uživatelů, a mohou tak přímo konkurovat i doposud dominujícím CRT monitorům. Není se čemu divit, výhod LCD panelů je poměrně mnoho.
  • Výhody LCD monitoru: Neprodukují téměř žádné škodlivé záření. Plochá obrazovka a stabilní ostrý obraz bez blikání. Elegantní a reprezentativní design. Hloubka LCD je oproti CRT monitoru zanedbatelná. Vyšší zobrazovací plocha je při srovnatelných rozměrech. Lehčí a lépe se přenášejí. LCD je také výrazně šetrnější k očím. Menší náchylnost k odleskům. Úspora ve spotřebě energie průměrně o 70%.

Úhlopříčka

  • Základní či specifikovaným parametrem monitorů je jejich úhlopříčka obrazovky. Udává se v palcích, které se rovnají 2,54 centimetru. V případě LCD panelů úhlopříčka specifikuje současně i viditelnou plochu, jež je u klasických CRT monitorů vždy menší. Jako základ postačí 17'' monitory, standardem například pro sledování filmů je však úhlopříčka 19'' a delší.

Rozlišení

  • Další důležitou vlastností je jeho rozlišení. Jde v podstatě o obsah plochy obrazovky udávaný počtem zobrazitelných bodů ( pixelů ) na každy palec delší a kratší obvodové strany. V běžných podmínkách se lze spokojit s rozlišením 1280x1024, doporučujeme však vyšší standard, a to 1600x1200 dpi.

Odezva

  • Velmi důležitým parametrem je takzvaná doba odezvy. Pro LCD panely představuje podstatnější vlastnost než obnovovacífrekvence. Udává dobu, za kterou se zobrazovací body plně rozsvítí a zhasnou, kdy je tedy monitor připraven na vykreslení dalšího obrazu. Pro rychlé filmové sekvence nebo v případě dynamických počítačových her je použitelná doba 16 milisekund. Při delší době mohou zůstávat pozůstatky předchozího obrazu a vytářet tak známý efekt důchů.

Konrast

  • Udává se jako poměr a jeho hodnota udává, jaký je poměrný rozdíl mezi plně rozsvícenými a zhasnutým zobrazovacím bodem. Větší rozdíl zaručuje vyšší kvalitu. pro běžné podmíky je dobrým průměrem poměr 400:1.Problém s kontrastem může být jedině opět u levných monitorů, ty často pro zvětšení kontrastu zvednou jas celého monitoru a ten pak může, hlavně ve tmě, nepříjemně svítit. Proto pozor na levné monitoru s velkým kontrastem (1000:1 a výš).

LCD monitory - Co dále byste měli vědět

Správné umístění monitoru

Při rozmisťování nábytku je třeba dbát zejména na postavení stolu vůči oknu. Stůl, na kterém je postavený monitor počítače, nesmí stát rovnoběžně s oknem. Pokud je umístěn proti oknu, velká světlá plocha působí rušivým dojmem a odvádí pozornost od monitoru. Ten je navíc méně kontrastní, což způsobuje jen další namáhání očí.

Na co dát pozor

Obnovovací frekvence spolu s rozlišením je hodnota, která udává, kolikrát za sekundu je obraz překreslován. Zatímco CRT monitory vyžadují podstatně vyšší frekvenci, stabilita obrazu LCD je mnohem lepší i při nižší frekvenci, zobrazovací body CRT monitorů se musí neustále rozsvěcet a tak je i při běžném rozlišení nutná frekvence 85 Hz a vyšší, zatímco pixely v LCD obrazovce v podstatě nepřetržite svítí, a proto jim k stabilním provozu postačí téměř vždy 60 Hz.

Údržba monitoru

Monitor čistíme jednou až dvakrát do týdne. Výhodou útěrek je ten, že jsou napuštěny chemikálií, která má antistatické účinky. Pak jsou zde soupravy čistícího prostředku a houbičky. Tyto mají výhodu v tom, že vydrží opravdu dlouho a přesto není třeba speciální údržby houbičky. Čistící prostředek má opět antistatické účinky.

Pokud se chcete dozvědět více, tak navštivte našeho nákupního rádce LCD monitory ZDE >> a podělte se s námi s vašimi zkušenostmi, názory a radami. Děkujeme!

Novinky na e-mail

Novinky

30/ 5 2017

Vybavení pro SNOEZELEN

Nabízíme veselé doplňky pro vybavení snoezelen místnosti. Všechny pomůcky pro zařízení multismyslové místnosti Snoezelen najdete u nás nyní se slevou až 25%.

Více »
23/ 5 2017

AKCE sleva až 34% na baterie

Právě teď  pro Vás máme akční nabídku baterií. Nakupte je se slevou až 34%. Nabízíme baterie do notebooků, fotoaparátů, mobilních telefonů, tužkové baterie a další. Akce do 30.5. nebo vyprodání.

Více »
16/ 5 2017

Míčová hra KIN-BALL a slevy až 25%

Máte rádi kolektivní hry?  Kin-ball je hra pro děti i dospělé a je nenáročná na vybavení. V této akční nabídce máte možnost získat slevy až 25%. Akce do 23.5. nebo vyprodání.

Více »

Archiv novinek