X
Produkt byl přidán do objednávky.

Váš košík je prázdný

[x]

Přihlásit se

Úvod Počítače PC sestavy

PC sestavy

Nákupní rádce - vybíráme a stavíme vhodnou PC sestavu?

Koupit si počítač není v dnešní době složité. Důležité však je vybrat si takový, se kterým budete spokojeni a který bude plně splňovat vaše požadavky

Sestavení celého počítače doporučujeme pouze zkušeným uživatelům. Nejedná se sice o nic složitého, avšak finanční úspora je minimální a riziko koupě nekompatibilní součástky vysoké. Výhodou je nižší cena a přesná znalost hardwaru počítače, jeho parametrů.

Začínajícím uživatelům tedy doporučujeme počítačové sestavy, pokročilým koupi samotného počítače a profesionálům pochopitelně vlastní sestavení počítače.

Co by měla sestava obsahovat

Určitě by měla mít minimálně 200 GB pevný disk s více jak 6000 otáčkami za minutu. Zdroj by měl mít minimálně 400 Wattů příkon, načež základní deska by měla být dohledatelná na Internetu i s ovladači.
Minimální požadavek na paměť RAM by měl být 2 GB s procesorem nejlépe od firmy Intel. Samotná frekvence nemusí být až tak rozhodující, jako Cache a požadavky na ventilaci. (Neaerodynamické lopatky ventilace zvětšují hlučnost).

Základní deska

Nad základní deskou nemusíte příliš uvažovat. Důležité je, aby byla kompatibilní se všemi ostatními komponentami, které si pro svůj počítač vyberete, protože pokud kompatibilní nebudou, pak je úplně jedno, zda máte ten nejlepší procesor či grafickou kartu. U procesoru je důležité sledovat patici (pro Intel např. 775), která se musí shodovat. Poté sloty pro operační paměť RAM – standardně jich bývá víc.

Paměť RAM

Paměť RAM je operační paměť, jejíž výběr by měl být vcelku jednoduchý a je pouze podstatné, aby byla zakoupená taková paměť, kterou podporuje vybraná základní deska. Její nejpodstatnější vlastností je velikost. Doporučovaná kapacita operační paměti:

 • 1 GB (pro nejlevnější kancelářské počítače)
 • 2 GB (kancelářské a levné multimediální počítače)
 • 4 GB (optimum pro moderní multimediální a herní počítače)
 • 8 GB (pro nejvýkonnější herní počítače)

Prodávají se sice i paměti o menších kapacitách, ale ty jsou pro nové počítače nedostačující. Důležitá je i frekvence paměti, která by měla být alespoň 800 MHz (DDR2 800). Důležité také je, aby se paměť skládala ze 2 nebo 4 modulů a ne pouze z 1 modulu (tzv. dual kit nebo quad kit). Pro počítače se 4 GB paměti je vhodné použít 64-bitová verze systému Windows Vista.
Pro počítače s více než 4 GB paměti je 64-bitový systém nutný !!!
Pevný disk (HDD - Hard Disc Drive)

Pevný disk

Na pevném disku jsou uloženy všechny nainstalované programy a jejich data. Informace se na něm neztratí ani po odpojení od napájení. Pevný disk, nezývaný též hardisk, ukládá data na plotny pomocí hlaviček. Každá plotna má dva povrchy a tím pádem jsou pro každou plotnu zapotřebí i dvě hlavy. Hlavičky se disku nedotýkají,
ale pohybují se nad ním. Zápis je prováděn na elektromagnetickém principu ve vakuovém prostředí.

Pomalejší pevný disky je sice levnější, ale pokud bude pomalý disk, výrazně tím zpomalí chod celého PC.

Základním parametrem pevného disku je jeho kapacita udáva v gigabajtech. Ta označuje, kolik informací je disk schopný pojmout. O dalších parametrech se příliš často nehovoří, ale rozhodně nejsou méně důležité. Pro rychlost práce s diskem je určující přístupová doba. Udává časový úsek, za který je disk schopen nastavit hlavu na příslušné místo. To je při práci důležité. Data totiž nejsou uložena za sebou, ale jsou náhodně rozmístěna po celém povrchu. Pokud bude přístupová doba vysoká, bude dlouho trvat, než disk požadovaná data najde a vybaví je k odeslání.

Grafická karta

 • Integrovaná grafika v základní desce. Je v ceně základní desky, nové integrované grafiky už dokonce oplývají nějakým výkonem, takže si na ní už starší hry zahrajete. Důležitá je přítomnost DVI konektoru pro kvalitní připojení velkého LCD monitoru.
 • Přehrávání videa ve vysokém rozlišení (1080p - Blu Ray) dá procesoru celkem zabrat, nové grafické karty přebírají tuto roli a procesor se může věnovat jiným úkolům. Do sestavy pro tento účel můžete koupit Low-Endové modely nových generací.
 • Pro herní účely s průměrnými požadavky poslouží dobře grafické karty kolem 2-3.000Kč.
 • Nejnáročnější hry při vysokých detailech je možné hrát na grafických kartách Ati (modely 48xx) nebo nVidia (řada GTX) Pro maximální výkon můžete zvolit zapojení více těchto grafik do režimu Crossfire, nebo SLI. Při výběru velmi výkonné grafické karty nebo dokonce více těchto karet nezapomeňte na kvalitní dostatečně výkonný zdroj.

Zvuková karta

Jak již bylo popsáno u základní desky; současné základní desky nabízí ve většině případů 5.1 nebo 7.1 zvuk pro prostorové efekty reprosoustav. Navíc často obsahují i digitální (koaxiální a optické) výstupy pro připojení dražších audio zařízení. Naprosté většině lidí takováto zvukovka dostačuje.
Dedikované zvukové (především X-Fi Xtreme Gamer a výše) karty poskytují některé speciální herní 3D zvukové efekty a odlehčují práci procesoru, díky čemuž mírně roste celkový výkon.
Zvláštní skupinu tvoří také přesné audiofilské karty pro věrný zvuk pro velmi drahé reprosoustavy.

PC sestavy - Konektorová výbava a možnosti rozšíření

Při koupi počítače bychom měli zvolit pokud možno model s co nejširší konektorovou výbavou, nebo která plně splní vaše požadavky.

 • Počet USB – slouží k připojení většiny externích zařízení (disky, mechaniky, myš, čtečky karet), minimálně doporučujeme 4 externí a 4 interní
 • Firewire – slouží k připojení digitálních videokamer a pro přenos videa
 • Paralelní port – slouží k připojení tiskáren, nyní je však nahrazován USB
 • Sériový port – předchůdce USB, sloužil k připojení externích zařízení, nyní se již zařízení pro toto rozhraní nevyrábějí
 • PS2 – speciální rozhraní určené pro klávesnici (fialový) a myš (zelený) Při výběru počítače bychom měli myslet i do budoucna, na možnost rozšíření počítače pomocí slotů na základní desce, do kterých se kladou rozšiřující karty.
 • PCI – univerzální sběrnice se používá pro připojení řadičů, zvukových, síťových karet a dalšího příslušenství
 • PCI-Express 1x – nové rozhraní, nahrazuje PCI, ale je menší a rychlejší
 • PCI-Express 16x – slouží pro připojení grafické karty, základní deska je často vybavena dvěmi, pro připojení dvou grafických karet (musí být totožné) pro zvýšení grafického výkonu
 • AGP – rozhraní pro grafické karty, dnes již nepoužívané – nahrazeno PCI Express 16x
 • IDE – rozhraní pro připojení pevných disků a mechanik, nyní již nahrazeno SATA
 • SATA – sériové rozhraní pro připojení pevných disků a mechanik, zpětně nekompatibilní s IDE
 • Počet slotů RAM - desky bývají vybaveny jedním nebo dvěma páry slotů pro připojení paměťových modulů

Pokud se chcete dozvědět více, tak navštivte našeho nákupního rádce PC sestavy ZDE >> a podělte se s námi s vašimi zkušenostmi, názory a radami. Děkujeme!

Novinky na e-mail

Novinky

30/ 5 2017

Vybavení pro SNOEZELEN

Nabízíme veselé doplňky pro vybavení snoezelen místnosti. Všechny pomůcky pro zařízení multismyslové místnosti Snoezelen najdete u nás nyní se slevou až 25%.

Více »
23/ 5 2017

AKCE sleva až 34% na baterie

Právě teď  pro Vás máme akční nabídku baterií. Nakupte je se slevou až 34%. Nabízíme baterie do notebooků, fotoaparátů, mobilních telefonů, tužkové baterie a další. Akce do 30.5. nebo vyprodání.

Více »
16/ 5 2017

Míčová hra KIN-BALL a slevy až 25%

Máte rádi kolektivní hry?  Kin-ball je hra pro děti i dospělé a je nenáročná na vybavení. V této akční nabídce máte možnost získat slevy až 25%. Akce do 23.5. nebo vyprodání.

Více »

Archiv novinek