X
Produkt byl přidán do objednávky.

Váš košík je prázdný

[x]

Přihlásit se

Sporáky

Nákupní rádce - jak vybrat vhodný sporák?

Důležité parametry pro rozhodování

 • volně stojící vs vestavný
 • plynový vs elektrický
 • spotřeba
 • bezpečnost

Volně stojící vs vestavné

Nejdříve se musíte rozhodnout zdali chcete volně stojící sporák nebo vestavný sporák do již nějaké kuchyňské linky. Pokud uvažujete do budoucna hýbat se spotřebiči, tak určitě zvolte volně stojící. Vše záleží také na dispozici kuchyně a prostorových možnostech.

Plynový vs elektrický

Tady záleží zdali máte zavedenu plynovou přípojku nebo jsou dostupné elektrické zásuvky.

Plynový sporák má výhodu v rychlosti ohřevu a jeho okamžité regulovatelnosti. Po vypnutí vám také u plynového sporáku neuniká zbytkové teplo.
Ovšem velkou nevýhodou je trouba plynového sporáku. Není dobrá regulovatelnost a potraviny se ohřívají pouze ze spodu, takže můžete i něco připálit.

Plynové hořáky

 • okamžitě připraveny k použití
 • nižší náklady na provoz
 • dobrá regulace tepla
 • při použití kombinovaného sporáku nutnost dostupnosti jak plynu, tak elektřiny

Elektrický sporák má zase pomalejší ohřev a regulaci. Trouby ohřívají i shora, takže potraviny jsou rovnoměrně zahřívané. Vyhodou je také že můžete vybírat plotýnky ať už litinové nebo sklokeramické.

Litinové hořáky

 • nízká pořizovací cena
 • v nabídce jsou i kompaktní odolné typy vhodné na cestování
 • nízká využitelnost energie
 • přílišná produkce zbytkového tepla

Sklokeramické varné desky mají mnoho výhod. Oproti litinovým snižuje ztrátu energie a tím pádem je úspornější. Moderní sklokeramické desky se také už velmi rychle ohřívají umožňují to speciální zóny (Quick systém, HiLight zóny, Sprint start...) navíc to většinou řídíte pomocí digitálního dotykového panelu.

Spotřeba

Důležitým parametrem je energetická třída. Energetický štítek poskytuje informaci o tom, jak úsporný je sporák Zařazení do energetických tříd A- G vypovídá o energetické úspoře spotřebiče bez ohledu na jeho výkon či velikost. Písmenem G je označován přístroj s největší spotřebou, písmenem A přístroj nejekonomičtější, tedy ten energeticky nejúspornější.

Bezpečnost

Plynové sporáky jsou dnes bývají vybaveny pojistkou proti zhasnutí plamene, která zavře přívod plynu při poklesu teploty (zhasnutí) plamene a elektrickým zapalováním plamene.

Další užitečné funkce sporáků

Programování

Sporáky nejvyšších modelů umožňují troubu programovat nebo si v nich lze nechat připravit jídlo podle výrobcem nastavených programů, podle kterých se v potřebném sledu střídají různé způsoby ohřevu

Cirkulace vzduchu

Funkce pečení cirkulujícím horkým vzduchem. Horký vzduch nepřetržitě cirkuluje troubou a požadované teploty je dosaženo mnohem rychleji než u běžné trouby. Není třeba troubu předehřívat, takže se šetří čas i energie.

Wok hořák

Ideální pro přípravu jídel, které vyžadují rychlé a prudké osmažení. Hořák má speciální podložku, která zajišťuje stabilitu a vysokou teplotu hořáku.

Programovatelné pečení

Funkce umožní nastavit přesný průběh pečení pro určitý pokrm. Při opětovné přípravě už jen stačí zvolit přednastavený program.

Pizza pečení

U tohoto ohřevu je v provozu ventilátor společně s kruhovým a spodním ohřevným tělesem. Pizza se upeče opravdu do křupava.

Rozmrazování

Je v provozu jen ventilátor a vnitřní osvětlení. Rozmrazování je pozvolné a šetrné k potravinám.

Udržování teploty

(Keep Warm) jde o funkci, díky níž při minimální spotřebě udržíte pokrmy dlouhodobě ohřáté na servírovací teplotu. Můžete takto nahřívat talíře, nechat kynout těsto, nebo sušit ovoce.

Infrapečení

Nejvýhodněji je využito při pečení masa. Maso se v podstatě ugriluje za použití ventilátoru.

Sporáky - jednotlivé typy a druhy

Plynový sporák

má varnou desku, pečící troubu i gril na plyn a řadí se mezy nejlevnější variantu sporáků. Mají snadnou montáž i demontáž. Plynové plotýnky vynikají rychlostí přípravy a přesností regulace teploty, naopak plynové trouby mají špatnou regulaci ohřevu a nerovnoměrně pečou. Nejdůležitější změny, plynových sporáků, se týkají jejich bezpečnosti. Při nákupu by měl potenciální zákazník rozhodně sáhnout po těch s ochrannou pojistkou.

Elektrické sporáky

jsou o něco dražší, co se týká pořizovacích nákladů i provozu. Nejčastější užití je v místech, kde není zaveden plyn. Výhodou je rychlost a rovnoměrnost pečení v troubě. Elektrické plotýnky jsou naopak neoblíbené pro svoji tepelnou setrvačnost. Dlouho se zahřívají a dlouho chladnou.

Kombinované sporáky

s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami. Kombinované sporáky spojují výhody plynových plotýnek a elektrické trouby. V této kategorii máte také největší možnost výběru.

Indukční (sklokeramická) deska

 • rychlé dosažení požadované teploty
 • nižší produkce zbytkového tepla
 • možnost využití úsporného varného senzoru
 • jídlo přeteklé na varnou plochu se ihned „připeče“
 • rychle připravena k použití
 • téměř nulová produkce zbytkového tepla
 • snadná údržba díky nepřipečení jídla po vytečení z hrnce – lze ji ihned otřít
 • vyšší pořizovací cena desky i speciálního nádobí

 

Novinky na e-mail

Novinky

30/ 5 2017

Vybavení pro SNOEZELEN

Nabízíme veselé doplňky pro vybavení snoezelen místnosti. Všechny pomůcky pro zařízení multismyslové místnosti Snoezelen najdete u nás nyní se slevou až 25%.

Více »
23/ 5 2017

AKCE sleva až 34% na baterie

Právě teď  pro Vás máme akční nabídku baterií. Nakupte je se slevou až 34%. Nabízíme baterie do notebooků, fotoaparátů, mobilních telefonů, tužkové baterie a další. Akce do 30.5. nebo vyprodání.

Více »
16/ 5 2017

Míčová hra KIN-BALL a slevy až 25%

Máte rádi kolektivní hry?  Kin-ball je hra pro děti i dospělé a je nenáročná na vybavení. V této akční nabídce máte možnost získat slevy až 25%. Akce do 23.5. nebo vyprodání.

Více »

Archiv novinek