X
Produkt byl přidán do objednávky.

Váš košík je prázdný

[x]

Přihlásit se

Odsavače par, digestoře

Nákupní rádce - podle čeho vybrat Digestoř, Odsavače par?

Digestoře neboli odstavače par jsou představovány především jako odstraňovače pachů, ale jejich hlavní význam spočívá v odsávání par ze špatně odvětrávaných kuchyní. Neodvětrávání páry, může způsobovat plísně ve vašem bytě.

Jak by jste měly digestoř správně umístit?

Nad sporák nebo varnou desku o šířce 60 cm nebo 70 cm lze s výhodou umístit i digestoř o šířce 90 cm. Pokud za čas budeme měnit sporák nebo pořizovat třeba 90 cm širokou varnou desku s grilem, potom by výkon i šíře digestoře opravdu scházely. Důležitá je i vzdálenost digestoře od pracovní desky. U plynové desky se doporučuje vzdálenost 75 cm, u elektrické 65 cm.


Důležitý je výkon

Motory digestoří by měly být výkonné, tedy mít velkou odsávací sílu, ale zároveň by měly maximálně využívat spotřebovávanou energie. Tomu pomáhají stínové pólové nástavce, díky nimž lze lépe zaměřit, odkud se má horký vzduch, pára či pach odsávat. Při stanovení výkonu digestoře bereme v úvahu velikost místnosti a podle toho zvolíme dostatečně výkonný odsavač. Výkon digestoře vypočítáme jednoduše, když znásobíme objem místnosti sedmkrát.

Kvalitní odsavač par by měl vzduch v místnosti vyměnit 10–15krát za hodinu. Pokud je kuchyňská část propojena s obývacím prostorem, je potřeba započítat celou plochu a podle ní vybírat výkon motoru digestoře. V menších kuchyních je paradoxně potřeba vyměnit vzduch i vícekrát než 10–16krát za hodinu, a je tedy lepší volit výkonnější digestoř.

Pozor na hlučnost

Při výběru digestoře je důležitým ukazatelem také hlučnost přístroje, zvláště v případě, že máte kuchyni propojenu s obývacím pokojem. Ale hluk digestoře je na závadu i obecně – nejen že je při vaření obtížné s někým komunikovat, ale dlouhodobý pobyt v hlučném prostoru zvyšuje únavu. Přístroje označované jako tiché by neměly ani při maximálním výkonu přesáhnout 56 decibelů. To ovšem platí, pokud jsou digestoř i odtah správně zabudovány.

Venkovní odvod

Hodí se v případě, že máte světlík, ventilační šachtu nebo komín. Odvodové trubky by měly být co nejkratší a s minimálními ohyby. Tyto digestoře nepotřebují filtr, ale jejich nevýhoda tkví v odsávání nejen par ale i tepla z místnosti. Tady pak doporučujeme filtru využít a tím zabránit zbytečným únikům tepla.

Jak udržvoat odsavač par čistý?

Nerezové povrchy se nejlépe udržují prostředky, které dodává nebo doporučuje výrobce spotřebičů. Jedná se o čistící prostředek, který zbaví výrobek mastnoty a nečistot a leštící prostředek, jehož složkou jsou parafíny, které po vyleštění vytvoří na nerezovém povrchu film, který je odolný proti osahání. Nejsou vhodné prostředky pro čištění nerezových dřezů, vodovodních baterií apod.

Je zcela nepřípustné čistit nerezový povrch prostředky, které obsahují chlór nebo podobné agresivní látky (Savo apod.). Stejně tak nikdy nesmíte při čištění použít prostředky, které by mohly lesklý povrch poškrábat.

Digestoř s filtrem

  • Kovové kazetové filtry jsou konstruovány tak, aby je bylo možno snadno udržovat umytím v myčce na nádobí nebo v ruce. Čištění těchto filtrů se provádí jednou za 2 měsíce.
  • Baffle filtry pohltí více než 90 % tukových částic, jsou odolné proti poškození a dávají výrobku profesionální vzhled. I tyto filtry je třeba udržovat jedenkrát za 2 měsíce ručním mytím nebo umytím v myčce na nádobí.
  • Syntetické filtry, kterými jsou vybaveny některé modely, nejsou omyvatelné, jejich účinnost nelze obnovit vypráním a musí být proto vyměněny přibližně po 2-4 měsících.
  • Uhlíkové (protipachové) filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se instalují do odsavačů, u kterých není možnost přímého odtahu a budou proto pracovat jako recirkulační. Nejsou omyvatelné ani recyklovatelné a musí být pravidelně měněny zhruba po 3 až 6-ti měsících (podle intenzity vaření).

Digestoře - jednotlivé typy a druhy

Komínové digestoře

Umísťují se do mezery mezi závěsnými skřínkami, nikdy však pod ně, neboť by zanikl ozdobný komín, kryjící trubku pro odvod par. Bývají prostorově rozložitější, často s náročněji propracovaným a elegantnějším designem.

Ostrůvkové digestoře

Tyto přístroje jsou určené pro větší kuchyně a pro kuchyně, kde je sporák umístěn v kuchyňské lince, která nepřiléhá ke zdi. Ostrůvkové digestoře jsou určeny pro montáž na strop a jejich konstrukce předpokládá volné umístění v prostoru. (Nepřiléhají tedy žádnou stranou ke zdi).

Klasické digestoře pod skříňku

Bývají umístěny v mezeře či pod závěsnými skřínkami kuchyňské linky. Trubka pro odvod par pak bývá maskována ozdobným komínem či je schována uvnitř skřínky.

Novinky na e-mail

Novinky

30/ 5 2017

Vybavení pro SNOEZELEN

Nabízíme veselé doplňky pro vybavení snoezelen místnosti. Všechny pomůcky pro zařízení multismyslové místnosti Snoezelen najdete u nás nyní se slevou až 25%.

Více »
23/ 5 2017

AKCE sleva až 34% na baterie

Právě teď  pro Vás máme akční nabídku baterií. Nakupte je se slevou až 34%. Nabízíme baterie do notebooků, fotoaparátů, mobilních telefonů, tužkové baterie a další. Akce do 30.5. nebo vyprodání.

Více »
16/ 5 2017

Míčová hra KIN-BALL a slevy až 25%

Máte rádi kolektivní hry?  Kin-ball je hra pro děti i dospělé a je nenáročná na vybavení. V této akční nabídce máte možnost získat slevy až 25%. Akce do 23.5. nebo vyprodání.

Více »

Archiv novinek